AllentownSchool District

Special Education Contacts

Special Ed

 

Click here to join the Zoom Q&A!
Meeting ID: 818 7932 5451 
Passcode: 972840 


Special Education Administration Contact Information

Brian Siket, Executive Director of Special Education
Christine PiripavelDistrict Supervisor of Special Education (High Schools) 
Elizabeth Serrano, District Supervisor of Special Education (Middle Schools) 
Mark StoltzDistrict Supervisor of Special Education (Elementary Schools 


hotline

Need assistance after hours?

ASD has launched our special education hotline to support our families in our Virtual Campus!

The hotline will be active Monday - Friday, from 5-7 PM. 

Call 484-765-4280 (press 1 for Spanish)

During regular school hours, families should contact their teacher or special education facilitator directly using the email below.



Facilitator Assignments 

Kerry Murgitroyde - District-Wide Occupational Therapy Facilitator 
Lourdes Sanchez - District-Wide School Psychologist

High Schools 
Jillian Derhammer, Dieruff High School, Secondary Newcomer Academy, CPI Trainer, BrainSTEPS Team Member

Kristine Horn, William Allen High School (Learning Support Classrooms, Emotional Support Classrooms), Gain Program

Lisa Bell - William Allen High School (Life Skills Support Classrooms, Autistic Support Classrooms, Multi-Disabilities Support Classrooms), Building 21 High School

Middle Schools 
Karen Baurkot, South Mountain Middle School, Department Data Coordinator 

Sara Gillette, Raub Middle School, Jackson Early Childhood Center, ESY Coordinator 

Robin McDaniel, Trexler Middle School,Lehigh Parkway Elementary 

Jennifer SchwartzHarrison Morton Middle School, Sheridan Elementary 

Elementary Schools 
Jason Brakeman - Dodd Elementary, Muhlenberg Elementary, PASA Co-Coordinator, New AS Teacher Mentor 

Matthew Bronson, Ramos Elementary, Jefferson Elementary, Hays Elementary, AS placement coordinator 

Stephanie Greczek, Central Elementary, Roosevelt Elementary, LCTI-CAP/AP, EI Coordinator; CPI Trainer; SAPPHIRE Lead

Dr. Melinda Lucas,Elementary Newcomer, Union Terrace Elementary, Washington Elementary, CPI Trainer; BrainSTEPS Team Member

 Kerry Murgitroyde - Hays Elementary, OT Coordinator; BrainSTEPS Team Member

Lauren Wynne
Mosser Elementary, Ritter Elementary, PASA Co-Coordinator; IU-Assistive Technology Representative

Psychologist

Assignment

Janet Ayacu

Elementary Newcomer- (1 day); District-wide Bilingual evaluations ( 4 days)

Christopher Banas

Roosevelt (3 days); Jackson (2 days)

Lidia Cordero

District-wide Bilingual evaluations (5 days)

Doug Fedor

UT- (3 days); Washington (2 days)

Dr. Seth Finkle

HMMS-( 5 days)

Cindy Ilgenfritz

Dodd- (3 days); Sheridan (2 days)

Beth Larson

Jefferson-( 2/3 days); Allen- (3/2 days)- alternating weeks

Ilsa Loetzbeier

Allen -( 5 days); BrainSTEPS team co-leader

Brady Kutz

Mosser (3 days); Ritter (2 days)

Amanda Montani

Trexler (4/ 5 days); William Penn (1 day bi- weekly)

Jessica Muggleston

Central (3 days); LP( 2 days)

Dr. Lourdes Sanchez

Secondary Newcomer (1 day); Department Chair; BrainSTEPS team leader; Department Committees Coordinator; District Wide Bilingual evaluations ( 4 days)

Stephen Rudzinski

Hays- (5 days)

Anne Smith

Ramos- (3 days)

Ben Snyder

SMMS- (5 days)

Viv Thammavongsa

Raub- (5 days)

Dr. Keith Youse

Dieruff (4/5 days); Building 21-(1 day bi-weekly)

 

 

Agency Staff

Assignment

Dr Raymond Kowalcyk

District-wide Bilingual Evaluations- (5 days)

Dr. Kelly Lawrence

Muhlenberg- (2 days)

Rachel Wise

Private School Evaluations- as assigned